Niepełnosprawni kibice na Euro?

euro_2012_logo

Do Mistrzostw Europy w piłce nożnej coraz bliżej. Nikt nie potrafi określić ilu dokładnie niepełnosprawnych kibiców możemy się spodziewać, ale warto sprawdzić co możemy zaoferować fanom piłki. W dzisiejszej Gazecie Stołecznej opisano działania dwóch zaprzyjaźnionych z nami podmiotów: Fundacji TUS i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji .

Fundacja TUS planuje rozszerzyć swoją bazę Niepełnosprawnik o obiekty związane z EURO. Od 2012 r. TUS jest partnerem Centre for Access to Football in Europe  (www.cafefootball.eu) w realizacji projektu UEFA EURO 2012 „Respect Inclusion – Football with no limits”. CAFE to europejska organizacja charytatywna, promująca równy dostęp do imprez sportowych dla niepełnosprawnych kibiców. W ramach projektu zostanie sprawdzony i oceniony poziom dostępności miejsc publicznych, ważnych z punktu widzenia niepełnosprawnych kibiców, a także zostaną zebrane  informacje o ważnych obiektach publicznych w każdym z Miast Gospodarzy EURO- Warszawy, Poznania, Gdańska i Wrocławia. Dane będą dostępne dla każdego przez stronę www.niepelnosprawnik.eu, a także za pośrednictwem www.cafefootball.eu.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji chce stworzyć mapy dla niepełnosprawnych kibiców, na których zostaną zaznaczone miejsca bez barier. Zaznaczone zostaną nie tylko obiekty sportowe, ale też inne instytucje publiczne np. muzea, galerie. Mapy będą dostępne przez internet oraz w formie papierowej w punktach informacji turystycznej.

Trzymamy kciuki za TUS i Integrację, Euro coraz bliżej! A na samym Stadionie Narodowym przewidziano 50 specjalnych miejsc dla osób niewidomych oraz 120 miejsc dla osób na wózkach inwalidzkich.