Na Elektoralnej powstaną ścieżki dotykowe

Elektoralna Warszawa

Dobra wiadomość z ulicy Elektoralnej. W ramach planowanego na ten rok remontu, który obejmie wymianę nawierzchni chodników i jezdni, Zarząd Terenów Publicznych zainstaluje także ścieżki dotykowe, które ułatwią poruszanie się po ulicy osobom niewidomym i niedowidzącym. Dodatkowe oznaczenia znacznie ułatwią dotarcie między innymi do Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbywają się między innymi pokazy filmowe z audiodeskrypcją.

Ulica Elektoralna w listopadzie 2013

Ulica Elektoralna w listopadzie 2013

Stowarzyszenie SISKOM wraz z innymi organizacjami tworzącymi Federację Kółeczkową przekazało na początku roku swoje postulaty. W marcu spotkaliśmy się przedstawicielami Zarządu Terenów Publicznych, aby pokazać nasze propozycje zmian naniesione na projekt organizacji ruchu. Ich głównym celem ma być poprawa dostępności architektonicznej oraz bezpieczeństwa pieszych na tej ulicy. Proponowane przez nas zmiany można obejrzeć na pliku w formacie pdf. Zdjęcia w tym artykule pochodzą zaś z 2 wizyt, które odbyliśmy na Elektoralnej (listopad 2013 i konsultacje z ZTP).

pobierz plik w pdf

Konsultacje na Elektoralnej

Kwietniowe konsultacje na Elektoralnej

W połowie kwietnia odbyło się ponadto kolejne spotkanie konsultacyjne, na którym osoby z niepełnosprawnością pokazały jakie problemy mają obecnie poruszając się po ulicy. Z ramienia ZTP obecne były osoby odpowiadające za projekt przebudowy ulicy. Wymieniliśmy szereg pomysłów na drobne korekty planów przebudowy, oraz wskazaliśmy miejsca szczególnie utrudniające ruch pieszy.

Żle zaparkowane auta ograniczają widoczność na przejściu

Źle zaparkowane auta ograniczają widoczność na przejściu dla pieszych

Dzięki przekazanym informacjom zostaną wprowadzone drobne korekty w projekcie, w tym korekta krawężników na skrzyżowaniu z ulicą Orlą, przesunięcie znaków i parkometrów oraz niewielkie zmiany w miejscach parkingowych (dodatkowe koperty). Dodatkowo na wysokości szkoły ma się pojawić próg zwalniający, co ograniczy prędkość aut i zwiększy bezpieczeństwo pieszych.

Parkometr utrudniający przejście

Parkometr utrudniający przejście

Najbardziej istotne wydają się być scieżki dotykowe dla osób niewidomych, dzięki którym będzie łatwiej dotrzeć samodzielnie do MCKIS osobom niewidomym oraz także poruszać się po ulicy.  Razem z pasami ostrzegawczymi będą stanowiły komplet oznakowania na chodnikach. Inną istotną kwestią jest remont nawierzchni i obniżenie krawężników, które dają się we znaki osobom na wózkach inwalidzkich oraz np. kobietom na szpilkach.

Skrzyżowanie Elektoralnej z Orlą w listopadzie 2013

Skrzyżowanie Elektoralnej z Orlą w listopadzie 2013

Liczymy, że nowa Elektoralna będzie bardziej przyjazna dla pieszych oraz będzie dobrym przykładem, że warto konsultować planowane prace remontowe z użytkownikami przestrzeni. Dziękujemy za pomoc radnemu Śródmieścia, panu Danielowi Ładze, oraz pani dyrektor ZTP Renacie Kaznowskiej, za przychylność dla naszych pomysłów. Oprócz SISKOMu w konsultacjach uczestniczyli Maciej Augustyniak (fundacja Polska bez Barier) i Izabela Sopalska (blog Kulawawarszawa.pl). Na spacerze obecni byli także Wojciech Figiel oraz Anna Miętus z Fundacji Vis Maior.