Zróbmy z Rozdroża Plac – Relacja z happeningu

Sukces: przejście na Rozdrożu zostaje!

W sobotę 20 kwietnia razem z innymi organizacjami działającymi w Federacji Kółeczkowej zorganizowaliśmy na Placu Na Rozdrożu happening „Zróbmy z Rozdroża Plac”. Naszym celem było zebranie podpisów pod petycją popierającą pismo w sprawie utrzymania tymczasowego przejścia podziemnego oraz zaprezentowanie warszawiakom zmian, które postulujemy, a także wysłuchanie ich opinii oraz wniosków dotyczących placu.

Naszą sobotnią akcją zainteresowały się media, które zdały szeroką relację z wydarzeń:

Gazeta Stołecznahttp://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,13777387…
TVN Warszawahttp://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,federacja… 
TTVhttp://ttv.pl/archiwum/84520,glupota-urzednikow…
Niepełnosprawni.pl: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/165940#.UXbbrrUj1y0

Schematyczny rysunek przedstawiający proponowane zmiany

Projekt Koncepcyjny SISKOM

W trakcie happeningu przedstawiliśmy projekt zmian, opracowany przez Jana Jakiela, prezesa SISKOM, osobom, które spotkaliśmy na placu. Przekonywaliśmy ich o konieczności wprowadzenia modyfikacji przestrzeni oraz pytaliśmy o własne pomysłu. Po uwzględnieniu uwag użytkowników placu prezentujemy projekt zmian w ruchu, do pobrania w formacie pdf: Plac Na Rozdrożu – projekt zmian

Zdjęcia z naszej akcji można obejrzeć między innymi na naszym fanpage’u.

 

Po lewej stronie prezentujemy obrazek z pierwszą wersją projektu zmian. W ostatecznej wersji, którą przekażemy Ratuszowi, znajdą się także postulaty przekazane nam w sobotę przez mieszkańców: Dodane na nim zostały podjazdy z przystanków na Trasie Łazienkowskiej, które będą stanowiły alternatywę dla schodów i wind.

Pozostałe nasze postulaty znalazły się w piśmie, który złożyliśmy w piątek 19 kwietnia w Ratuszu: Pismo Federacji Kółeczkowej ws. Placu Na Rozdrożu. Chcemy, aby plac był w pełni dostępny dla wszystkich grup użytkowników, dlatego postulujemy o wprowadzenie następujących zmian:

  • Utrzymanie na stałe tymczasowego przejścia pod północnej stronie placu
  • Wyznaczenie dodatkowego przejścia dla pieszych w poziomie jezdni na wysokości Alei Wyzwolenia oraz na północno-zachodniej łącznicy Trasy Łazienkowskiej z Alejami Ujazdowskimi.
  • Wybudowanie zgodnego z normami podjazdu (maksymalnie 6% nachylenia), który będzie alternatywą dla schodów znajdujących się przy południowo-zachodnim wyjściu z remontowanego obecnie przejścia podziemnego.
  • Zainstalowanie w brakujących miejscach pasów ostrzegawczych przy przejściach przez ulicę oraz ścieżek prowadzących dla osób niewidomych, które ułatwią przesiadki pomiędzy przystankami.
  • Remont przejścia dla pieszych przez ulicę Koszykową i obniżenie krawężników.
  • Zainstalowanie bezpiecznych stojaków rowerowych.
  • W celu ułatwienia przesiadek należy także rozważyć przeniesienie przystanku autobusowego Plac Na Rozdrożu 01 spod Ministerstwa Sprawiedliwości na południową stronę węzła. Taka lokalizacja skróciłaby znacząco odległości, które muszą obecnie przebyć przesiadający się na placu pasażerowie.

Do najbliższego poniedziałku można podpisywać petycję popierającą nasze postulaty u organizacji zrzeszonych w Federacji oraz na stronie internetowej: http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9600

Federacja Kółeczek jest otwartym ruchem stworzonym przez Fundacje, Stowarzyszenia i Mieszkańców Warszawy, którym bliska jest idea uniwersalnego projektowania miasta. Nazwa wywodzi się od sposobu poruszania się osób, które czują się częściowo wykluczone z prawa do swobodnego korzystania z przestrzeni miejskiej. Kółka łączą osoby z niepełnosprawnością poruszające się na wózkach, rodziców/opiekunów przewożących dzieci w wózkach, osoby starsze oraz rowerzystów.

Więcej o Federacji Kółeczkowej możecie przeczytać w naszej relacji z inauguracji z zeszłego roku.