Zarząd Transportu Miejskiego mapuje bariery

ztm mapam

Okazuje się, że nie tylko SISKOM zajmuje się mapowaniem barier architektonicznych w Warszawie. Obok Warszawskiej Mapy Barier istnieje mapa komunikacji dziennej ZTM dostępna na stronie internetowej urzędu. Można ją zobaczyć pod tym adresem: http://www.ztm.waw.pl/?c=198&l=1

Wchodząc na stronę zauważamy obrazek z podziałem na rejony Warszawy i tereny okoliczne (na górze zrzut z ekranu). Aby wyświetlić trasy komunikacyjne, należy kliknąć interesujący nas fragment. Wtedy naszym oczom pokazuje się mapa wybranego terenu:

Jak można zauważyć, mapa ZTM wprost obfituje w szczegóły, co powoduje problemy z jej czytelnością. Czy zauważyliście na przykład, że niektóre przystanki oznaczone są wykrzyknikiem w trójkącie (bardzo podobnym do znaku drogowego uwaga niebezpieczeństwo)? Niestety mapa nie jest wykonana przy zastosowaniu technologii GIS, tylko korzysta z podkładów rastrowych, a zatem jest tak naprawdę zbiorem obrazku. Przez to jej interaktywność jest dużo gorsza niż Mapy Google czy OpenStreetMap. Nawet jakdojade.pl wygrywa znacząco z informacją oferowaną przez ZTM.

Doceniamy Zarząd Transportu Miejskiego za potrzebną inicjatywę i pokazanie utrudnień na przystankach. Jednak bez dokładnego opisania utrudnień mapa ma niestety ograniczone zastosowanie. Dodatkowo zastosowano przestarzałą technologię, która nie ma szans konkurować z rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Dla porównania pokazujemy jak system informacji działa w stolicy naszego zachodniego sąsiada, w Berlinie: http://www.fahrinfo-berlin.de/Fahrinfo/bin/query.bin/en?ld=0.1&

Poza wyszukiwaniem połączeń ze strony berlińskiego przewoźnika BVG można także ściągnąć plany linii, co w przypadku tak rozbudowanego systemu s-bahnów i u-bahnów może być bardzo pomocne.