Wiadukt Ikei i niedziałająca winda – o co chodzi?

ostrobramska winda

W minionym tygodniu w stołecznym mediach głośno było o wiadukcie nad Trasą Toruńską, który służy jako dojazd do centrum handlowego M1, w tym zlokalizowanej tam IKEI Targówek. Szwedzka korporacja sfinansowała zresztą jego budowę. Obecnie zarządza jego utrzymaniem i dlatego to IKEA jest bezpośrednio odpowiedzialna za dopuszczenie ruchu autobusów (czego domagają się okoliczni mieszkańcy) oraz konserwację notorycznie psującej się windy.

O sprawie napisała między innymi Gazeta Stołeczna. Poniżej zamieszczamy naszą mapkę, aby przybliżyć temat. Wspomniany wiadukt stanowi zachodni wyjazd z centrum handlowego M1 w kierunku Białołęki i Bródna. W weekendy jest on nieustannie zakorkowany, co można zaobserwować jadąc trasą S8 poniżej. W tygodniu jest nie mniej ważny dla mieszkańców osiedla Lewandów Leśny, zlokalizowanego po północnej stronie Trasy Toruńskiej.

Znaczenie wiaduktu przy IKEI dla mieszkańców Zielonej Białołęki

Dla tego łącznika właściwie trudno znaleźć alternatywę. Piesi zmuszeni byliby cofać się do wiaduktu przy ulicy Głębockiej, bądź pokonywać przejście od strony skrzyżowania Trasy Toruńskiej z Aleją Józefa Piłsudskiego.   Stąd ważna rola tego połączenia dla ruchu lokalnego i apele mieszkańców skierowanej do szwedzkiej firmy. My skupimy się głównie na problemie nieczynnej windy, chociaż brak komunikacji miejskiej w tym miejscu jest nie mniej ważną sprawą.

IKEA i niesprawna winda

IKEA zarzeka się, że regularnie naprawia windę. My jednak pierwsze głosy o jej awaryjności dostaliśmy już półtora roku temu i zdecydowaliśmy się umieścić ją na mapie. Bez sprawnego podnośnika korzystanie z tego wiaduktu jest niemożliwe dla osób, które nie są w stanie wejść lub zejść po schodach. Wydaje nam się, że sklepowi nie zależy po prostu na utrzymaniu tego udogodnienia dla pieszych, gdyż zdecydowana większość klientów przyjeżdża do centrum własnym samochodem. Konserwacja windy to dodatkowy, mało znaczący wydatek. Ciekawe czy podobne problemy są z windą wewnątrz sklepu, która ułatwia poruszanie się pomiędzy poziomami…

Okazuje się, że także Google uwiecznił na Street View niesprawną windę. Wprawne oko dostrzeże na zdjęciu niewyraźny napis „Awaria”:

Wyświetl większą mapę
Stosowny materiał na temat pojawił się także w TVP Warszawa:

Apelujemy do IKEA Targówek, aby przeanalizowała swoje postępowanie i wyciągneła wnioski. Takie postępowanie nie pasuje do firmy powszechniej znanej z dbania o swoich klientów i przemyślanych działań. Wierzymy, że można w tej sprawie wypracować rozwiązanie odpowiadające wszystkim stronom.