Prezentacje z konferencji Miasta 2.0+ i Kongresu Młodej Socjologii

Poznań

Koniec poprzedniego tygodnia był dla nas bardzo pracowitym okresem. W piątek 17 maja uczestniczyliśmy w 2 konferencjach: Miasta 2.0 w Poznaniu oraz IV Kongresie Młodej Socjologii w Krakowie. Oczywiście nie mogliśmy być w 2 miejscach jednocześnie, więc skorzystaliśmy z internetu i nasza prezentacja w Krakowie prowadzona była przez internet.

Spotkanie w Poznaniu poświęcone było wykorzystaniu komunikacji internetowej i nowych technologii w celu włączania mieszkańców w procesy współdecydowania.  Ostatnie lata przyniosły w Polsce rozwój aplikacji i badań nad wykorzystaniem komunikacji internetowej w planowaniu przestrzennym i zarządzaniu miastami. Miasta 2.0 to, zdaniem organizatorów, miasta, które na wzór i za pomocą internetu są współtworzone przez mieszkańców.  My opowiedzieliśmy o projekcie Warszawska Mapa Barier i sposobach, w jaki można wykorzystać nasze dane w celu poprawy dostępności przestrzeni miejskiej.

Więcej szczegółów można przeczytać na stronie konferencji

Wystąpienie w Krakowie na IV Kongresie Młodej Socjologii dotyczyło problemu jakim staje się w dzisiejszych czasach ograniczanie skali ruchu samochodowego w miastach. Chociaż temat ten nie dotyczy bezpośrednio prowadzonych przez nas działań, to warto pamiętać, że  segregacja użytkowników przestrzeni to jeden z powodów wykluczenia przestrzennego. Tak długo jak miasta projektowane będą z perspektywy samochodu, tak długo poruszanie się pieszych, rowerzystów i innych użytkowników będzie utrudnione w wysokim stopniu.

Więcej szczegółów na stronie konferencji krakowskiej. Zapraszamy także do zapoznania się z innymi prezentacjami z naszego profilu na slideshare