Bariery na Służewcu

Al. Lotników - wysoki krawężnik

Podczas niedawnej wycieczki rowerowej natknęliśmy się na urodzajną w bariery architektoniczne Aleję Lotników. Chociaż asfalt był tutaj niedawno wymieniany i jest w bardzo dobrym stanie, to chodniki roją się od utrudnień dla pieszych i wózkowiczów.

Wśród znalezionych przez nas pułapek znalazły się nieobniżone krawężniki, niewyznaczone przejścia dla pieszych oraz chodniki w złym stanie technicznym. Z pewnością wszyscy ci, którzy na co dzień korzystają z kółek do poruszania się, nie mają łatwego podróżowania. Wszyscy, z wyjątkiem samochodów.

Praktycznie wszystkie bariery zlokalizowane są pomiędzy Aleją Wilanowską a Modzelewskiego. Wyjątkiem jest zlokalizowane przy skrzyżowaniu z Puławską przejście dla pieszych. Łącznie dodaliśmy 10 nowych punktów z jednej tylko ulicy. Lokalizację Alei Lotników możecie zobaczyć na mapce Google pod spodem, a znalezione przez nas miejsca – na Mapie Barier.

Poniżej zdjęcia znalezionych punktów o ograniczonej dostępności. Zdjęcia niestety słabej jakości, bo robione telefonem:

Chodniki wzdłuż ulicy wykonane są z asfaltu lub płyt chodnikowych (na zdjęciu), mocno klawiszujących.

 

 

 

Aby przedostać się wózkiem lub z wózkiem na drugą stronę tego wjazdu, trzeba sporo siły.

 

 

 

 

 Brak obniżonego krawężnika wydłuża czas ewakuacji ze skrzyżowania pieszych o ograniczonej sprawności ruchowej. Utrudnia także poruszanie się po okolicy osobom na wózkach inwalidzkich.

 

 

 

 

 

A oto przejście na ulicy Wałbrzyskiej. Przejście dla pieszych zyskało niedawno wysepkę zwiększającą bezpieczeństwo pieszych. Nie obniżono jednak kraweżnika widocznego po prawej stronie.